Najbardziej znane rodzaje Hatha jogi.

Joga Kundalini

Joga Kundalini jest to forma jogi, która obejmuje śpiew, ćwiczenia oddechowe oraz asany. Praktyka ta ma na celu aktywację energii duchowej Kundalini, która znajduje się u podstaw kręgosłupa. Kundalini Joga jest nauką, która pracuje z siedmioma czakrami, linią łuku i aurą (Ósmą Czakrą).  Kiedy energia budzi się, wznosi i przenika, wzmacnia naszą świadomość i przez to pomaga wyjść poza swoje ego. Praktyka ta określana jest jako „joga świadomości”. Najbardziej jest ona kojarzona z Yogi Bhajanem, nauczycielem jogi z Pakistanu, który wprowadził tą praktykę do krajów zachodnich w latach 60 XX wieku.

Ten rodzaj jogi praktykowany jest na całym świecie, ale pochodzenie jej nie jest do końca znane. O energii Kundalini była już mowa w starożytnych wedyjskich tekstach, które pochodzą z 1000 roku p.n.e. „Nazwa Kundalini odnosi się do Kundalini-śakti, czyli najwyższej mocy w ciele ludzkim, poprzez pobudzenie której osiąga się jogę z jednocześnie odbywającym się oczyszczeniem elementów ciała. Joga ta powstaje w rezultacie zjawiska zwanego w literaturze fachowej jako sat-cakra-bheda, czyli przenikania sześciu ośrodków, czy też obszarów (cakra) albo lotosów (padma) ciała – za pośrednictwem Kundalini-śakti, którą – żeby określić ją angielskim terminem – nazwano „mocą węża”. Kundalini znaczy skręcony. Kundalini to boska energia kosmiczna w ciele ludzkim.”  Osoby praktykująca jogę Kundalini uważają, że energia jest zwinięta jak wąż u podstawy naszego kręgosłupa, a praktyka ma na celu aktywację tej energii w górę poprzez wszystkie czakry wzdłuż naszego kręgosłupa.

Czakry oznaczają siedem centrów energii w naszym ciele:

  • czakra korzenia – podstawy,
  • czakra sakralna,
  • czakra splotu słonecznego,
  • czakra serca,
  • czakra gardła,
  • czakra trzeciego oka,
  • czaka korony.

Uważa się, że jeśli dochodzi do wzrostu energii Kundalini, może to pomóc zrównoważyć czakry oraz przyczynić się do duchowego i fizycznego dobrego samopoczucia.

Porównując jogę Kundalini do innych form jogi jest ona najbardziej duchową praktyką, która obejmuje zajęcia fizyczne, ale nie to jest jej najważniejszym celem, jest ona bardziej precyzyjna, powtarzalna oraz płynna razem z oddechem.

Praktyka jogi Kundalini składa się z sześciu najważniejszych elementów, które wykonuje się w określonej kolejności:

  1. pieśń otwierająca;
  2. pranayamy albo rozgrzewka;
  3. krija – czyli sekwencja: asan, pranayam, mudr (pozycji rąk), a także dźwięków i medytacji;
  4. relaks;
  5. medytacja;
  6. pieśń zamykająca.

Joga Kundalini przynosi następujące korzyści dla:

  • ciała :zdrowy i elastyczny kręgosłup, zwiększenie potencjału energetycznego ciała, zdrowy sen, wzmocnienie mięśni, stawów i powięzi, zrównoważenie układu hormonalnego, silniejszy i bardziej wydajny układ nerwowy, regulacja krążenia i pracy serca, dotlenienie krwi.
  • umysłu: koncentracja i klarowność umysłu, przezwyciężenie wewnętrznych ograniczeń, eliminacja lęków i nerwic, relaksacja i rozładowanie stresu, akceptacja i pewność siebie, wypracowanie dystansu do siebie i sytuacji, kontrola emocji i zarządzanie nimi, zwiększenie wydajności mózgu, udowodniona skuteczność w pracy ze stanami depresyjnymi
  • ducha: wyższe stany świadomości, zwiększenie intuicji i potencjału własnego, świadoma obecność tu i teraz, transformacja wewnętrzna i szybszy rozwój duchowy, integracja osobowości na wszystkich poziomach, sprawczość życiowa

Poprzez praktykę Jogi Kundalini równoważysz swoje ciało, przygotowujesz je jednocześnie na rozbudzenie najsilniejszej energii dostępnej człowiekowi – energii Kundalini – ukrytego potencjał, który, dopóki jest nieaktywny, drzemie u podstawy kręgosłupa. Siła ta zostaje ożywiona dzięki regularnej praktyce Kundalini Jogi, a celem jest doprowadzenie do rozwoju świadomości i osiągnięcia stanu Samadhi (oświecenia), przeniesienie tego stanu do życia by uczynić je lepszym dla siebie i innych.

Yin joga

Yin joga jest spokojną i bardzo pasywną praktyką jogi, pomagającą naszemu ciału zwiększyć elastyczność, przynosi spokój i relaks.  Yin jest symbolem kobiecości, nocy, zimna. Yang jest to męska energia, dzień, ciepło i logika.

Yin joga jest nazywana „akupunkturą bez igieł”. To nowoczesna forma jogi, która narodziła się w latach 70-tych XX wieku. Jej twórcą jest Paulie Zink. Obecnie najbardziej znanymi propagatorami i nauczycielami, którzy rozwinęli tą metodę są: Paul Grilley, Sarah Powers oraz Bernie Clark”.

Yin joga jest bardzo spokojną i statyczną praktyką. Technika ta nie wymaga rozciągania co oznacza, że w trakcie praktyki można dotrze do tkanki łącznej.  Asany wykonuje się od 3 do 5 minut, czasem ich czas trwa aż do 20 minut. To powolna i dokładna praktyka, w trakcie której można się wyciszyć i jednocześnie skupić na swoich myślach.

W czasie praktyki ogromne znaczenie ma wyczucie granic swojego ciała, warto próbować stopniowo wchodzić w pozycje, niezbyt głęboko i gwałtownie – do tzw. pierwszego bólu. Ważne jest tu wsłuchanie się w swoje ciało.

W Yin jodze wykonywane jest tylko 26 pozycji oraz ich modyfikacje. Istotne jest dokładne skupienie się na wykonywaniu poszczególnych asan i skupienie się na oddechu, który musi być głęboki i równy – skierowany na miejsca na których się w danym momencie pracuje. Ten rodzaj jogi można dodać do każdego innego rodzaju jogi, ważne jest by mięśnie były nierozgrzane.

Głównym celem Yin jogi jest wzmocnienie powięzi, czyli tkanek, które są nieprzerwane i oplatają nasze mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Dzięki powięzi wiemy, gdzie jesteśmy w przestrzeni w jakiej znajduje się ciało podczas praktyki. Powięź jest odpowiedzialna za koordynację i poczucie bólu człowieka. Dzięki niej odczuwa się temperaturę. Praca nad powięzią sprawia, że jest ona bardziej plastyczna, a mięśnie i stawy mają większy zakres ruchowy.

„Korzyści:

  1. Uspokaja i równoważy umysł i ciało.
  2. Zwiększa elastyczność w stawach i tkance łącznej.
  3. Zwiększa wytrzymałość na niewygodę i dyskomfort.
  4. Pomaga w migrenach.
  5. Obniża poziom stresu i niepokoju.
  6. Powoduje uwolnienie tzw. punktów spustowych na powięzi w całym ciele.
  7. Reguluje energię w ciele.”

 

Przeciwskazania do uprawiania Yin jogi:

  1. ciąża,
  2. choroby układu krążenia,
  3. padaczka,
  4. cukrzyca,
  5. urazy stawów,
  6. niedawno przebyte operacje.

Iyengar joga

Joga Iyengar skupia się w większości na bardzo precyzyjnym wykonaniu pozycji ciała. W celu prawidłowego wykonania asany, używa się różnych pomocy, takich jak, koce, paski, kostki, wałki i inne podobne akcesoria.

Iyengar joga nazywana jest jogą terapeutyczną, dlatego że pozycje podlegają wielu modyfikacjom oraz w trakcie praktyki stosuje się pomocniczo akcesoria, które ułatwiają praktykę osobom z różnorodnymi schorzeniami. W pozycjach pracuje się w sposób statyczny, to znaczy, gdy praktykujący wejdzie w asanę w dalszym etapie utrzymuje ją i udoskonala za pomocą niewielkich ruchów. Jest doskonałym fundamentem do budowania siły i elastyczność. W tym modelu jogi praktyka oddechowa (pranayama) jest wykonywana oddzielnie od praktyki asan.

Iyengar joga jest dokonała dla początkujących, cierpliwych, dla tych, którzy boją się zacząć praktykować z powodu braku elastyczności. Jest idealna dla początkujących adeptów jogi, aby mogli zbudować fundamenty do dalszej praktyki poprzez opanowanie podstawowych asan oraz poprawnego i precyzyjnego ich wykonania. Nie zaleca się ją osoby dynamicznym i żywiołowym, które mają potrzebę intensywnego ruchu oraz osobom nadmiernie perfekcyjnym i szybko denerwujących się bezruchem, czy też szczegółowością wykonywanych pozycji.

Iyengar joga została nazwana i opracowana przez B.K.S. Iyengara w latach 60. Jego książki „Światło jogi” i „Joga światłem życia” są ważnym źródłem odniesienia dla szeregu pokoleń studentów i nauczycieli jogi na całym świecie. Sposób nauczania tej jogi jest taki sam na całym świecie. Zajęcia dla osób początkujących skupiają się na pozycjach stojących, są one fundamentem przed przejściem do bardziej zawansowanych pozycji. Należy je przez cały czas praktykować, nawet gdy zostaną opanowane trudniejsze pozycje.

Ashtanga joga

Ashtanga joga jest system praktyki jogi, który znacznie różni się od pozostałych metod. Ten typ jogi jest intensywny nastawiony na praktykę fizyczna z płynnymi przejściami pomiędzy pozycjami w niezmiennej sekwencji. Podczas zajęć praktykujący skupia się na zsynchronizowaniu ruchu z oddechem. Idealne ułożenia ciała ma mniejsze znaczenie. Mówi się o niej, że jest „medytacją w ruchu”. Ashtanga Joga jest ośmiostopniowym system praktyki jogi, który został wprowadzony przez Sri K. Pattabhi Joisa, był on uczniem T. Krishnamacharyi. Szkoła ta powstała w południowych Indiach, dokładnie w mieście Mysore i istnieje tam do dziś.

W Ashtanga jodze oddycha się oddechem ujjayi, czyli tak zwanym oddechem zwycięzcy. Oddech to niezwykle ważny element wykonywania ćwiczeń. Jego zadaniem jest łączenie asan oraz płynne przechodzenie pomiędzy nimi. Podczas oddychania ćwiczący wydaje specyficzny dźwięk, który pomaga w koncentracji oraz osiągnięciu spokoju, a z czasem nawet w wejściu w stan medytacji.  Praktykujący uczy się na pamięć stałej sekwencji – serii asan. Wykonuje je samodzielnie zgodnie z rytmem swojego oddechu. Zalecana jest częsta praktyka, aż sześć dni w ciągu tygodnia. W soboty, dni pełni i nowiu oraz w czasie menstruacji są dniami odpoczynku.

Ashtanga joga polecana jest dla osób zdrowych, którzy poszukują fizycznej i aktywnej stymulacji.  Również dla osób, które nie są w stanie wytrzymać w statycznych pozycjach przez dłuższy czas. Idealnie pasuje dla młodych osób, które wycisza intensywniejszy wysiłek fizyczny. Nie zalecana jest osobom chorym, z kontuzjami oraz dla osób zupełnie początkujących, szczególnie, zaczynających praktykę w późniejszym wieku.

Vinyasa (zwana również Hot jogą lub Bikram jogą)

Hot joga nazywana jest również Bikram jogą lub Vinyasa jogą jest to jedna z form Hatha jogi. Uprawia się ją w wysokich temperaturach (35-40 stopni Celsjusza) wraz z dużą wilgotnością powietrza.

Vinyasa joga nie jest nurtem, który posiada wyraźną linią przekazu. Jest to nowoczesny styl, wywodzący się z tradycji Ashtanga Jogi.  Bywa nazywany również flow jogą. Ćwiczenia charakteryzują się płynnym przechodzeniu między pozycjami w rytm oddechu. Dosłowne tłumaczeniu z sanskrytu to „układać, łączyć w specjalny sposób”. Pozycje jogi układa się w tematyczne sekwencje, służące określonemu celowi. Na przykład można spotkać sekwencje na złagodzenie stresu czy też pobudzającą energię lub na dolne plecy.

Klasyczną i zarazem podstawową vinyasą, praktycznie obecną w każdym stylu jogi są Powitanie Słońca. W które rozpoczynają każdą sesję jogi. Powitania Słońca, najlepiej praktykować rano lub wieczorem.

Poleca się ją osobom, które cenią różnorodność, a także lubią zmiany oraz lubią aktywność dynamiczną, która poprawia ogólną kondycję. Kierowana jest do osób zaawansowanych, ale również usatysfakcjonuje osoby początkujące. Niezalecana jest osobom, które lubią przewidywalność, ponieważ mogą łatwo zgubić się w różnych przejściach między pozycjami.

Joga Sivananda

Joga Sivananda określana jest jako tradycyjna ścieżka Hatha jogi w stylu Rishikesh. Jest to łagodny styl, w którym podchodzi się z ogromnym szacunkiem do ciała oraz respektuje się jego ograniczenia. Jest to ścieżka jogi, która zajmuje się nie tylko ciałem, ale również duszą oraz umysłem. Obejmuje ona praktykę we wszystkich trzech obszarach. Twórcą tej jogi był Swami Vishnudevananda, nazwał ją na cześć swojego nauczyciela Swami Sivananda.

Praktyka jogi składa się z pięciu punktów:

  1. Asany – mają na celu wzmacnianie i regenerację oraz oczyszczenie ciała na poziomie fizjologicznym.
  2. Pranayamy – praktykujący uczy się różnych technik oddechowych, które pozwalają mu przywrócić żywotność ciała, zdolność koncentracji oraz stabilność emocji.
  3. Dieta – „jesteśmy tym co jemy” zalecana jest dieta wegetariańska, która dostarcza organizmowi energii i zapewnia sprawność psychofizyczną, harmonią oraz witalność.
  4. Relaksacja (szawasana) – praktykujący uczy się rozluźniać i odprężać ciało poprzez równowagę i wewnętrzny spokój.
  5. Medytacja i pozytywne myślenie – jest to praktyka, która polega na stałym obserwowaniu umysłu poprzez koncentruję na jednym punkcie, a także uspokajanie go w celu odczucia istoty swojego „ja”.

Odkryj spokój i siłę poprzez praktykę jogi z Renatą Iwaniec.

Zapraszamy do kontaktu

Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na macie jogi! Jeśli masz pytania, chcesz dowiedzieć się więcej o naszych zajęciach lub umówić się na lekcję próbną, skontaktuj się z nami.

Dane Kontaktowe

Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć swoją przygodę z jogą i znaleźć spokój w ruchu. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania i zaplanować Twoją trasę do harmonii ciała i umysłu. Czekamy na Twój telefon, e-mail lub odwiedziny!

Telefon kontaktowy

+48 603 999 643

Adres mailowy

info@jogasatnam.pl

Adres studia

ul. Kilińskiego 6/1, 56-400 Oleśnica

Social Media

Joga SatNam